Below you will find our different schedules we will follow! If something is changing throughout the event we will put this up on our notice board in the SUP village.

Tuesday = Registration Day

2:00 pm – 5:00 pm Registration 5 day event
5.45 pm Official opening SUP11 City Tour
6:00 pm Start of the Prologue, represent your own country!
7:30 pm Opening dinner

The general daily schedule:
Breakfast: 7:00 am – 8:30 am
Registration for ‘day’ athletes: 8:00 am – 8:30 am
GPS Pickup: 8:00 am – 9:15 am
Skippers meeting tour: 8.00 am
Skippers meeting: 8:30 am
Skippers meeting on Sunday for all: 9:00 am
Lunch: at resting places
Award ceremony: 5:00 pm
Pre-skippers meeting: 5:30 pm
Dinner: 3:00 – 7:00 pm

Skippers meeting
The ‘skippers meeting’ will take place every day. Athletes receive crucial information about the course to paddle of that day.

Day 1:
43.3 km Leeuwarden – Sloten

Start Time Group
8:00 Skippersmeeting tour
1 8:30 Tour, Team Tour, Red Dragon
8:45 skippersmeeting competition
2 9:15 Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
3 9:30 Masters & Team Competition Men, Prone
4 9:45 Men Competition


Finish between – 2:00 pm – 5:00 pm
Resting post: Sneek (12:00 pm – 2:30 pm)

Day 2:
45.5 km Sloten – Workum

Start Time Group
8:00 Skippersmeeting tour
1 8:30 Tour, Team Tour, Red Dragon
8:45 skippersmeeting competition
2 9:15 Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
3 9:30 Masters & Team Competition Men, Prone
4 9:45 Men Competition

Stage 2B

13:30 latest arrival Start Men Elite (min 30 minutes after last finished man)

14:00 Start Ladies Open (min 30 minutes after last finished lady)

Finish between – 2:00 pm – 5:00 pm
Resting post: Stavoren (12:00 pm – 3:00 pm)

Day 3:
41.3 km Workum – Franeker

Start Time Group
8:00 Skippersmeeting tour
1 8:30 Tour, Team Tour, Red Dragon
8:15 Skippersmeeting competition
2 8:45 12K time trial Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
3 9:00 12K time trial Masters & Team Competition Men, Prone
4 9:30 12K time trial Men Competition
10:00 Last time trial start
5 11:00 Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
6 11:20 Masters & Team Competition Men, Prone
7 11:40 Men Competition

Finish between – 2:00 pm – 5:00 pm
Resting post: Arum (12:00 pm – 3:00 pm)

Day 4:
42.6 km Franeker – Dokkum

Start Time Group
8:00 Skippersmeeting tour
1 8:30 Tour, Team Tour, Red Dragon
8:45 skippersmeeting competition
2 9:15 Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
3 9:30 Masters & Team Competition Men, Prone
4 9:45 Men Competition

Finish between – 2:00 pm – 5:00 pm
Resting Post: Oude Leye – (12:00 pm – 3:00 pm)

Day 5:
27.2 km Dokkum – Leeuwarden

Start Time Group
9:00 Skippersmeeting tour
1 9:30 Tour, Team Tour, Weekend, Red Dragon
9:45 skippersmeeting competition
2 10:15 27K Time trial Divas, Ladies Competition & team Competition Ladies
3 10:45 27K Time trial Masters & Team Competition Men, Prone
4 11:15 27K Time trial Men Competition

Resting post (Tour Athletes only): Elfstedenbruggetje Canterlandseweg in Giekerk (12:00 pm – 1:30 pm)Finish between – 1:00 pm – 3:00 pm

Every day paddlers will need to pick up their GPS tracking device. Without a GPS tracking system, you are not allowed to start. GPS is for tracking and safety. People with an internet connection can follow the athletes LIVE. Losing or getting your GPS wet will cost you 200 euro!!

Total overview and addresses of every Start – Rest – Finish spots. (All city names of Start/ Resting/ Finish places are directing you into the right direction with Google maps)

Day 1 Start Resting place Finish
43.3 km Leeuwarden Sneek Sloten
Address Prinsentuin, Wissesdwinger 1, Leeuwarden Westersingel 27, Sneek Jachthaven Lemsterpoort Jachthaven 7, Sloten
8:30 am Tour / Dragon 12:00 pm – 2:30 pm 2:00 – 5:00 pm
9:15 am Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 2:00 – 5:00 pm
9:30 am Masters Race / Team Comp / Prone 2:00 – 5:00 pm
9:45 am Men Competition / Elite
Day 2 Start Resting place Finish
45.5 km Sloten Stavoren Workum
Address Jachthaven Lemsterpoort Jachthaven 7, Sloten Stadsfenne 21, Stavoren Sud 37, Workum
8:30 am Tour / Dragon 12:00 pm – 2:30 pm 2:00 – 5:00 pm
9:15 am Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 2:00 – 5:00 pm
9:30 am Masters Race / Team Comp / Prone 2:00 – 5:00 pm
9:45 am Men Competition / Elite 2:00 – 5:00 pm
Day 3 Start Resting place Finish
41.3 km Workum Molenweg, Witmarsum (Tour only) Franeker
Address Sud 37, Workum 12:00 pm – 2:30 pm Elfstedenbruggetje, Spaarbankstraat, Franeker
8:30 am Tour / Dragon 2:00 – 5:00 pm
Finish / Start TIME TRIAL
Gleibakkerij, Bolsward
8:45 am 12K Time Trial Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 10:30 am Finish Women Comp / Divas / Team Comp Ladies
9:00 am 12K Time Trial Masters Race / Team Comp / Prone 10:58 am Finish Masters Race / Team Comp / Prone
9:30 am 12K Time Trial Men Competition / Elite 11:25 am Finish Men Competition / Elite
11:15 am Restart Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 2:00 – 5:00 pm
11:30 am Restart Masters Race / Team Comp / Prone 2:00 – 5:00 pm
11:45 am Restart Men Competition / Elite 2:00 – 5:00 pm
Day 4 Start Resting place Finish
42.6 km Franeker Oude Leye Dokkum
Address Elfstedenbruggetje, Spaarbankstraat, Franeker Leijester Hegedyk, sports field, Oude Leye Dokkumer EE, Over de Ee, Dokkum
8:30 am Tour / Dragon 12:00 pm – 2:30 pm 2:00 – 5:00 pm
9:15 am Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 2:00 – 5:00 pm
9:30 am Masters Race / Team Comp / Prone 2:00 – 5:00 pm
9:45 am Men Competition / Elite
Day 5 Start Resting place (Tour atlethes only) Finish
27.2 km Dokkum Giekerk Leeuwarden
Address Dokkumer EE, Over de Ee, Dokkum 11 Stedenbrug, Canterlandse weg, Giekerk Prinsentuin, Wissesdwinger 1  Leeuwarden
9:30 am Tour / Dragon Historical bridge 12:30 – 3:00 pm
10:15 am 27K Time Trial Women Comp / Divas / Team Comp Ladies 12:00 pm – 1:30 pm 12:30 – 3:00 pm
10:45 am 27K Time Trial Masters Race / Team Comp / Prone 12:30 – 3:00 pm
11:15 am 27K Time Trial Men Competition / Elite